Gdzie wyrzucić gruz po remoncie – wygodne sposoby na odpady poremontowe

01 - kontenerywilk.pl - wywóz gruzu WEW

Właśnie zakończyłeś remont domu lub mieszkania? Może dopiero planujesz go rozpocząć i chcesz dowiedzieć się jak właściwie postępować z powstającymi odpadami? Doskonale się składa! Specjalnie dla Ciebie przygotowaliśmy krótki artykuł, w którym odpowiadamy na pytanie, gdzie wyrzucić śmieci po remoncie! Zgodnie z literą prawa wiaty ze śmietnikami na odpady komunalne nie są do tego odpowiednim miejscem, a wyrzucenie tam gruzu itp. wiąże się z poważnymi konsekwencjami. Nie ryzykuj! Przeczytaj niniejszy wpis i dowiedz się, jak pozbyć się gruzu po remoncie. Zapraszamy!

Czym dokładnie są odpady poremontowe? Poznaj prawny punkt widzenia

Nie ulega wątpliwości, że w wyniku prowadzonych prac budowlanych, powstaje ogromna ilość śmieci po remoncie. Każdy zaczyna się zastanawiać nad jedną kluczową kwestią, a mianowicie gdzie wyrzucić odpady po remoncie? Zanim jednak przedstawimy Ci odpowiedź na to pytanie, musimy wyjaśnić, co w ujęciu prawnym uznaje się za śmieci poremontowe. Zgodnie z ustawą o odpadach z dnia 14 grudnia 2012 r. śmieci po remoncie to wszelkie substancje lub przedmioty powstające w wyniku prowadzonych prac remontowych, których obowiązek pozbycia się leży na wytwórcy. Następnie czas przedstawić, co dokładnie wchodzi w skład odpadów. Wyróżnia się tutaj 3 główne grupy:

  • gruz czysty – czyli inaczej mówiąc, odpady betonowe oraz ceglane,
  • gruz zmieszany – tutaj zalicza się zarówno elementy z pierwszej grupy, jak i wszelkie pozostałości ceramiczne oraz płyty gipsowo-kartonowe,
  • gruz zanieczyszczony – są to dwie poprzednie grupy w połączeniu z wszelkimi foliami malarskimi, pozostałościami podłogowymi itp.

Wywóz śmieci po remoncie – zobacz, na kim spoczywa ten obowiązek prawny

Nielegalne pozbycie się odpadów poremontowych wiąże się z poważnymi karami. Mowa tutaj o karach finansowych, które nie należą do najniższych. Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi uważa się, że obowiązek pozbycia się odpadów spoczywa na wytwórcy, jednak tutaj pojawia się pytanie – kto dokładnie jest wytwórcą? Tak naprawdę wszystko zależy od tego, kto przeprowadza remont. Jeśli prace budowlane wykonujesz samodzielnie, to z prawnego punktu widzenia Ty jesteś uznawany za wytwórcę. Z kolei, kiedy remont zlecasz profesjonalnej firmie obowiązek pozbycia się odpadów leży po ich stronie. Pamiętaj jednak, aby przed rozpoczęciem prac wyjaśnić tę kwestię z ekipą remontową. Zdarzają się przypadki, kiedy w podpisywanych umowach pojawia się zapis świadczący o tym, że odpowiedzialność za odpady poremontowe bierze zleceniodawca.

Szkodliwe odpady po remoncie – nie składuj ich i zadbaj o otaczające środowisko

Nie każdy zdaje sobie sprawę, ale wszystkie śmieci po remoncie negatywnie wpływają na środowisko. Ze względu na swoje właściwości należy poddać je recyklingowi lub utylizacji. Co więcej, zabrania się składowania odpadów bezpośrednio na ziemi. Różnego rodzaju substancje mogą wniknąć do ziemi, a tym samym spowodować zatrucie. Wyżej wspominaliśmy, że nielegalne pozbycie się śmieci poremontowych wiąże się z wysokimi karami. Musisz mieć świadomość, że przedział ten rozpoczyna się od 500zł, a w skrajnych przypadkach kończy na 1000000zł! Co więcej, w niektórych przypadkach, Wojewódzki Inspektor Ochrony Środowiska ma prawo do wstrzymania działalności prowadzonej przez osobę, która w nieodpowiedni sposób, szkodzący środowisku pozbyła się odpadów.

Gdzie wywieźć gruz

Wywóz gruzu

Wiosenne remont!!! Gruz czy też stare meble nie mogą trafiać do pojemników na odpady zmieszane, wymagają odpowiedniej utylizacji zgodnej z prawem.

Gdzie wyrzucić śmieci po remoncie – poznaj legalne sposoby na uporanie się z odpadami

Jednym z możliwych rozwiązań, jakie ma przed sobą wytwórca śmieci po remoncie, są tzw. Punkty Selektywnej Zbiórki Odpadów Komunalnych – PSZOK. Można tam zawieść odpady komunalne oraz te powstające w wyniku remontu. Wymienić tutaj możemy np. odpady wielkogabarytowe, zielone, poremontowe oraz tzw. elektrośmieci. Oczywiście należy pamiętać, że PSZOK przyjmuje tylko i wyłącznie śmieci prawidłowo posegregowane. Dodatkowo wszystkie odpady musisz zawieść tam samodzielnie! Jeśli nie masz takiej możliwości to jak pozbyć się gruzu po remoncie? Najlepszą odpowiedzią na to pytanie jest firma zewnętrzna oferująca wywóz gruzu! Jak działa taka usługa? Wystarczy, że skontaktujesz się z fachowcami i złożysz zamówienie na odpowiedni kontener. Zostanie on podstawiony na ustalony wcześniej czas, a po jego upływie odebrany przez pracowników firmy. Oczywiście należy wybierać tylko i wyłącznie profesjonalne firmy, które dbają o to, aby wywóz śmieci po remoncie został przeprowadzony zgodnie z obowiązującymi przepisami. Tylko wtedy zyskasz pewność, że legalnie pozbyłeś się poremontowych pozostałości. Pamiętaj, że po zrealizowanej usłudze musisz dostać odpowiednie papiery wydane przez uprawnioną osobę.

Zrealizuj wywóz śmieci po remoncie z naszą firmą Kontenery Wilk

Nasz firma Kontenery Wilk już od wielu lat zajmuje się profesjonalnym wywozem śmieci po remoncie. Doskonale wiemy, jak dotkliwe są kary za nielegalne pozbycie się gruzu. Możemy śmiało powiedzieć, że głównym celem naszej działalności jest nie tylko ochrona środowiska, ale również Twojego portfela przed ogromnymi sankcjami. Dla zainteresowanych Klientów przygotowaliśmy szeroki wybór kontenerów pod względem rozmiarów. Przedział obejmuje kontenery o pojemności od 1,5m3, aż do 36m3! Dzięki temu z łatwością wybierzesz ten, który pomieści wszystkie Twoje odpady poremontowe. Co najważniejsze, każdego Klienta traktujemy w sposób indywidualny! Stworzymy umowę wynajmu zgodnie z Twoimi potrzebami. Najczęściej termin wynajmu kontenera wynosi 7 dni. Doskonale jednak wiemy, że czasami z różnych przyczyn remont może się wydłużyć. Co zrobić w takiej sytuacji? Powiadom nas o tym! Na Twoją prośbę przedłużymy czas wynajmu, abyś bez większych problemów usunął wszystkie śmieci poremontowe! Teraz skoro już wiesz, gdzie wyrzucać gruz po remoncie nie pozostaje Ci nic innego, jak skontaktować się z naszymi fachowcami. Przygotujemy umowę, a w ciągu 24h podstawimy kontener we wskazane miejsce! Wszystkie zainteresowane osoby serdecznie zapraszamy do kontaktu!

Nie zajmuj się utylizacją samodzielnie! Zleć to profesjonalistom!

WYWÓZ GRUZU – NAJCZĘŚCIEJ ZADAWANE PYTANIA – FAQ

#1. Kto może zdecydować się na wywóz gruzu realizowany przez Waszą firmę?
Nasze usługi są skierowane do każdego, kto w legalny sposób, chce wyrzucić wszystkie odpady poremontowe. Kontenery podstawiamy zarówno osobom indywidualnym prowadzącym remont domu lub mieszkania, a także firmom, które prowadzą prace budowlane np. w siedzibie firmy.

#2. Jak wybrać odpowiedniej wielkości kontener?
Rozmiar, a dokładniej mówiąc pojemność, zależy od ilości śmieci po remoncie. W naszej ofercie posiadamy kontenery o danych pojemnościach: 1,5, 3, 5, 7, 21, 36m3. Tak szeroka rozpiętość pozwoli Ci na wybranie tego najodpowiedniejszego. Jeśli remont przeprowadzany jest przez firmę budowlaną, warto podpytać się fachowców, jak oceniają wielkość remontu.

# 3. Ile kosztuje wywóz śmieci realizowany przez Waszą firmę?
Nie mamy ustalonej jednej ceny. Do każdego Klienta podchodzimy indywidualnie. Warunki umowy, czas podstawienia kontenera oraz wszystkie koszty są dla wszystkich inne. Głównie zależy to od wielkości remontu, a tym samym ilości śmieci po remoncie oraz terminu, na jaki kontener zostanie wynajęty.