Jesienne porządki w ogrodzie – co zrobić z odpadami?
Gdy wiosną wszystko rozkwita, jesienią zaś rozpoczyna się okres przygotowawczy przyrody do całkowitego zapadnięcia w zimowy sen. Widać to szczególnie w ogrodach, które nagle są pełne żółtych i brązowych liści, gałązek i resztek owoców, jakie nie zostały zebrane z ogołoconych już gałęzi drzew. Okres wiosna-jesień to czas porządków i przygotowywania się na zupełnie nowe – w przypadku jesieni, chodzi oczywiście o nadejście zimy. Jakie porządki by nie były, zawsze związane są ze stertą odpadków w postaci liści czy gałęzi, których chce się pozbyć. Co warto robić, a czego wręcz się nie powinno? Otóż wszystkiego dowiesz się podczas czytania – zapraszamy!
Wiosną sadzić, na jesień…palić? Czyli o tym, czego zdecydowanie nie należy robić
Wielu osobom jesień kojarzy się z zapachem wędzenia – głównie przez fakt, że jeszcze do niedawna praktykowana była tradycja palenia stosów pełnych gałązek i liści. Proces ten był niebywale szybki, jednak równie szkodliwy. Nie zawsze najprostsze rozwiązania są najlepsze – palenie gałęzi i liści zostało zakazane w związku z licznymi skargami osób prywatnych. Dziś uznawane jest za naruszenie, a za nieprzestrzeganie przepisów grozi mandat w wysokości 500 zł. I choć dla wielu osób brzmi to abstrakcyjnie, gdyż właśnie z tym kojarzy im się jesień, szkodliwość dymu została już dawno udowodniona. Zamiast spalania poleca się kompostowanie – w końcu liście i gałęzie to odpady biodegradowalne, dlatego też świetnie nadadzą się do przetworzenia.
Kompostowanie – innowacyjne rozwiązanie korzystne dla każdego
Kompostowanie wpisuje się idealnie w ruch zero waste i jest uznawane za jedną z kilku zasad ratowania planety – w dodatku może dokonywać go każdy, kto tylko wyraża chęci do przyczynienia się dla dobra planety. Kompostowanie jest pożyteczne, bowiem właśnie dzięki niemu wypełnia się cykl obiegu materii, tym samym sprawiając, że kompletnie nic nie ulega marnowaniu się. Wyróżnia się kilka sposobów kompostowania, dlatego każdy z pewnością może znaleźć dla siebie odpowiednią metodę, która najbardziej mu przypasuje. Można bowiem kompostować w domu, ogrodzie, z użyciem dżdżownic lub za pomocą fermentacji – wszystko zależne jest od możliwości, jakie się posiada. Jednak jak widać – ciężko o wymówkę, gdy w grę wchodzą odpady biodegradowalne. Ba, kompostowanie jest obecnie nawet w modzie, przez co zwiększa się świadomość wielu osób w obrębie ekologii i wtórnego wykorzystania odpadów pochodzenia naturalnego. Jest to przede wszystkim ogromny plus dla planety – wspierając Ziemię, przedłuża się żywotność wielu mikroorganizmów.
Odpady zielone
Wiosenne porządki w ogrodzie! Zgrabione liście czy też skoszona trawa nie mogą trafiać do pojemników na odpady zmieszane, wymagają odpowiedniej utylizacji zgodnej z prawem.
Utylizacja odpadów zielonych zgodnie z obowiązującymi normami
Odpadami zielonymi określa się odpady komunalne, stanowiące części roślin, które pochodzą z pielęgnacji terenów zieleni, jakimi są parki, ogrody i tym podobne. W skrócie – zalicza się do nich skoszoną trawę, suche liście, gałęzie, kwiaty chwasty…czyli wszystko to, co pochodzi ze świata przyrody. Utylizacja odpadów zielonych polega na wrzucaniu ich do przydomowego kontenera na odpady zielone. W Polsce prawo porządkowania odpadów zielonych różni się w zależności od zasad funkcjonujących w danej gminie. Według wielu odpady zielone mogą spokojnie trafiać do pojemnika z oznaczeniem BIO, inni zaś sugerują specjalne worki czy wcześniej wymienione pojemniki, przeznaczone stricte dla części roślin i drzew zebranych w ogrodzie. Często zdarza się jednak, że ilościowo odpadów zielonych jest zbyt wiele na jeden pojemnik – na takowy przypadek również jest rozwiązanie. Jest nim wywóz odpadów zielonych.
Odbiór odpadów zielonych – co dzieje się z nimi później?
Jeżeli dysponujesz sporym terenem zieleni i wiesz, że w żaden sposób nie uda Ci się pomieścić wszystkich odpadów zielonych w standardowych pojemnikach, warto sięgnąć po rozwiązanie jakim jest kontener na odpady zielone od firmy Kontenery Wilk. Zajmujemy się profesjonalnym wypożyczaniem akcesoriów ułatwiających sprzątanie i segregację ogródka. Nasze kontenery wykonane są z wysokogatunkowych materiałów. Wywóz gałęzi nie będzie kojarzony już z samymi trudnościami, jeżeli zajmie się tym nasza firma. W dodatku takowe przedsięwzięcie jest bardzo ekologiczne, nasze kompetencje zaś nie kończą się jedynie na podstawieniu kontenera i odbiorowi odpadów zielonych. Zawsze służymy pomocą i radą w kwestiach bezpośrednio związanych z recyklingiem i utylizacją różnych rodzajów odpadów. Usługi przez nas wykonywane są zaś udokumentowane na papierze. Aby odbiór odpadów zielonych przebiegł zgodnie z planem, Twoim zadaniem jest jedynie wybór kontenera i wstępne przygotowanie miejsca. Umowny czas wypożyczenia wynosi około 7 dni, jednak zgadzamy się na przedłużanie terminu, gdy tylko jest to potrzebne. Rozumiemy potrzeby naszych Klientów, będąc elastyczni i stale gotowi do pracy. Działamy na terenie gminy Oleśnica i Trzebnica, dysponując specjalistycznymi pojazdami i wykwalifikowanymi pracownikami. Z Kontenerami Wilk sprzątanie to czysta przyjemność. Wywóz odpadów zielonych nigdy nie był prostszy! Jeżeli masz jeszcze jakieś wątpliwości, przekonaj się o tym samemu, zamawiając nasze profesjonalne usługi. Zapraszamy!